გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის მთავარი

თემა



უჯრედის ქიმიური შედგენილობა.ცილების აგებულების შესწავლა.
სწავლების საფეხური
X კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
25მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
·         ილუსტრაციის და/ან მოდელის საშუალებით აჩვენებს ბიოპოლიმერების აგებულებებს შორის მსგავსებასა და განსხვავებას  და ასაბუთებს უჯრედის შემადგენლობაში შემავალი არაორგანული და ორგანული ნივთიერებების აუცილებლობას ორგანიზმისათვის;
·         მსჯელობს ცილების                                            მნიშვნელობაზე თითოეული უჯრედისათვის და მთელი ორგანიზმისათვის;

გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
ბიოლ.X.5.მოსწავლეს შეუძლია იმსჯელოს  უჯრედში მიმდინარე პროცესებზე და დაასაბუთოს მათი  მნიშვნელობა   ორგანიზმისათვის.
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლემ იცის უჯრედის შედგენილობა ატომურ და მოლეკულურ დონეზე.შეუძლია უჯრედში შემავალი ორგანული ნაერთების ჩამოთვლა.
შეფასების საგანი და პროცედურები
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო,ტაბულები,სლაიდები ცილების ქიმიური შედგენილობის შესახებ.1კომპიუტერი,პროექტორი,კომპ.პროგრ.-PoverPoint.
გაკვეთილის მსვლელობა
Iეტაპი-გამოწვევის ფაზა;                                         წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით მოსწავლეებს ვუსვამ კითხვებს-3წთ.                          მოსწავლეთა ინტერესის გამოსაწვევად  ვსვავ პრობლემური ხასიათის კითხვას:რატომ არის ორგანიზმისათვის საშიში ცილებით შიმშილი.მიღებულ პასუხებს ვწერ დაფაზე. შემდეგი აქტივობა:მოსწავლეებს ვთავაზობ შეავსონ ცხრილი:,,ვიცი,მინდა ვიცოდე,რა ვისწავლე’“ და წარმოადგინონ  გაკვეთილის ბოლოს.                           IIეტაპი:მინი -ლექცია თემაზე  ამინომჟავები,მათი შედგენილობა,განსხვავება,გადაბმა.-10წთ.  რესურსების გამოყენებით.                                      აქტივობა-დავალება წყვილებში-შეადარონ ცილების სხვადასხვა სტრუქტურული დონეები,ამოიცნონ,დაასახელონ ბმების ტიპები-10წთ.                                                                           IIIეტაპი-ნასწავლის გაერთიანებისა და განმტკიცების მიზნით ვიყენებ კითხვების ურთიერთდასმის აქტივობას,

                                           


                    გ ა კ ვ ე თ ი ლ ი ს               გ ე გ მ ა-VIII კლასი
გაკვეთილის მთავარი თემა
ენდოკრინული სისტემის მუშაობა 
სწავლების საფეხური
VIIIკლასი
მოსწავლეთა პროფილი
30 მოსწავლე.განსაკუთრებული მიდგომის საჭიროების მქონე მოსწავლეები არ არიან.
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
·         საკუთარ თავზე აკვირდება ორგანიზმში განვითარებულ პროცესებს  (მაგ., პულსის აჩქარება-შენელება, სუნთქვის სიხშირის შეცვლაოფლიანობაწნევის მომატება) გარემოს ცვლად პირობებში  და მსჯელობს ნერვული და ენდოკრინული სისტემის შეგუებითი მოქმედების შესახებ;
·         მსჯელობს ორგანიზმისათვის ნერვული და ჰუმორული სისტემების მაკოორდინირებელ მნიშვნელობაზე;


გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
ბიოლ.VIII.7.მოსწავლეს  შეუძლია იმსჯელოს ორგანიზმის შინაგანი გარემოს მუდმივობის   შენარჩუნების (ჰომეოსტაზის)  მნიშვნელობაზე.
·         მსჯელობს ორგანიზმისათვის ნერვული და ჰუმორული სისტემების მაკოორდინირებელ მნიშვნელობაზე;

წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეებმა უნდა იცოდნენ რომ ორგანიზმში ყველა უჯრედი,ორგანო,ორგანოთა სისტემა ურთიერთშეთანხმებულია და მოქმედებს ,როგორც ერთი მთლიანი.
შეფასების საგანი და პროცედურები

სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო.ტაბულები,სლაიდები,კომპიუტერული პროგრამა PoverPoint.კომპიუტერი,პროექტორი.
გაკვეთილის მსვლელობა
I.ფაზა-გამოწვევის სტადია:მოსწავლეთა ცოდნის გაატიურების მიზნით ვსვამ კითხვებს-3წტთ.                        II. ფაზა-ძირითადი ფაზა-მინი-ლექცია -ენდოკრინული სისტემა და მისი მოქმედების მექანიზმი .  აქტივობა-წყვილებში მუშაობა.დავალება-ილუსტრაციებზე ამოიცნონ ჯირკვლები.აქტივობა-შეავსონ ცხრილი:,,ვიცოდი,ვისწავლე,მინდა ვიცოდე’’                    III. ფაზა-გაკვეთილის შეჯამება -შეჯამებას მოვახდენ სახალისო აქტივობით:,,გამოიცანი’’.დავალების მიცემა და მოსწავლეთა შეფასება, და თვითშეფასება  

No comments:

Post a Comment